Znížte rýchlosť a znížite účty za benzín

Spomalenie rýchlosti je najjednoduchší spôsob, ako znížiť váš účet za benzín.  V spojení s niektorými jednoduchými technikami môžete ušetriť niekoľko eur ročne.

Podľa ministerstva dopravy vozidlo s rýchlosťou 80 km / h spotrebuje o 10% viac paliva ako vozidlo s rýchlosťou 70 km / h.

Jazdiť však môžete rovnakou rýchlosťou a stále šetriť benzín dodržiavaním niekoľkých jednoduchých techník, ako napríklad:

  • Vyhnite sa nadmerným otáčkam

Vodiči benzínových aut zvyčajne preraďujú pri 3000 otáčok za minútu, odborníci tvrdia, že by sa malo preraďovať pri 2 500.

Ekonomické pásmo benzínových vozidiel sa vo všeobecnosti pohybuje medzi 1 500 a 2 500 otáčok / min. Tieto pásma sú rovnaké pre veľkú väčšinu vozidiel. Výnimkou z pravidiel sú vozidlá, ktoré majú buď veľmi vysoký alebo veľmi nízky pomer výkonu k hmotnosti. Ak má motor veľký výkon, ale veľmi nízku hmotnosť, potom môžu byť otáčky stále bližšie k 1 600 alebo 1 700 otáčok/minúta. Rovnako, ak je motor s nízkym výkonom namontovaný na ťažké vozidlo, je pravdepodobné, že motor bude musieť pracovať oveľa viac.

  • Zrýchlenie a spomalenie

Opakované brzdenie a zrýchľovanie  je najhorším nepriateľom efektívnej jazdy. Efektívny vodič je plynulý vodič. Ak máte tempomat, skúste ho kedykoľvek použiť.  

  • Pneumatiky

Ak budete pravidelne kontrolovať a udržiavať tlak v pneumatikách, môžete znížiť spotrebu paliva až o 2%. Je to tiež bezpečnejšie: desiatky nehôd ročne sú kvôli zle nahusteným pneumatikám.

  • Klimatizácia

O tom, aký má vplyv klíma na spotrebu, sa popísalo už veľa a zhrnúť sa to dá jednoducho – čím máte slabšie a staršie auto, tým viac vám v ňom bude „žrať“ aj klimatizácia.

Pri nízkych rýchlostiach, napríklad pri jazde mestom, môže klimatizácia zvýšiť náklady na pohonné hmoty o 5 až 7%. Pri vyšších rýchlostiach sú účinky menej zreteľné.

  • Naučte sa jazdiť inteligentnejšie

Vyskúšajte testovaciu jazdu zdarma pre vybrané modely Opel ako napríklad Opel Astra, čo je  vlajková loď v segmente kompaktných vozidiel.  Opel Crossland kombinuje robustnosť SUV  s komfortom a dizajnom viacúčelových vozidiel. Aj napriek pohodliu, ktoré prináša, je menší ako štandardné SUV, čo so sebou nesie ďalšie ekonomické a jazdné výhody. Opel Grandland je zasa pre športový dobrodružný typ..