Základy šoférovania: Tieto 4 veci, by mal vedieť každý dobrý vodič

Každý vodič by mal mať v hlave vytesané základy šoférovania, aby si bol na sto percent istý svojimi schopnosťami a tým, čo má robiť. Otestujte sa, či ich poznáte.

 

Máte nádrž vpravo alebo vľavo?

Užitočný tip najmä ak máte prenajaté auto, často používate rôzne autá. Avšak môžete s tým mať problém keď si kúpite nové auto. Miesto nádrže musíte vedieť aj o polnoci, pretože podľa toho zastavíte na benzínovej pumpe.

A ako vedieť kde je? Buď si to vryjete do pamäte, alebo sa stačí pozrieť na palubnej doske na kontrolku benzínu. Pri ikonke pumpy by ste mali vidieť šípku, ktorá vám napovie, na ktorej strane máte nádrž.

 

Ako vidieť, či ľudia idú z boku, keď vám budova zavadzia vo výhľade

Keď vychádzate z postrannej alebo veľmi úzkej uličky, pre rohy budov je ťažko vidieť, či z boku idú alebo nejdú chodci. Úplne prvá vec, ktorú môžete urobiť, je ísť pomaly. Takto stihne zastať chodec a zároveň aj vy dokážete rýchlo zareagovať.

Ak ale máte to šťastie, že na okraji cesty je zaparkované auto, pozrite sa na odraz na skle alebo na laku auta, či v nich uvidíte chodcov. To vám vie dať so značným predstihom vedieť, že po ceste niekto ide.

 

Ako pri cúvaní ísť do správnej strany

Toto je zo základov šoférovania úplná nevyhnutnosť, pretože ľudia majú tendenciu si mýliť, na akú stranu otočiť volant pri cúvaní, keď chcú ísť doľava alebo doprava. Niekedy sa stáva, že vodiči otočia volant do opačnej strany? Ako sa tejto chyb vyhnúť? Jednoducho. Stačí si zapamätať, že ak chcete ísť doprava, tak aj pri jazde vpred, aj pri cúvaní treba otočiť volant doprava. To isté platí aj keď chcete ísť vľavo.

Vždy otočte volantom na stranu, kam chcete ísť bez ohľadu na to, či cúvate alebo idete dopredu.

 

Cúvanie pri odchode z parkoviska, keď sú pri vás zároveň zaparkované autá z každej strany

V tejto situácii majú najmä vodiči začiatočníci tendenciu točiť volantom hneď pri vychádzaní zo zaparkovaného miesta. No nerobte to. V takomto prípade sa iba rýchlo dostanete predkom auto blízko k parkujúcemu a môže sa stať, že ho oškriete. Namiesto toho iba vycúvajte približne 2 metre, ideálne až kým nevyjdete celým autom, a až potom otočte volantom. Druhá možnosť platí najmä ak sú autá zaparkované príliš natesno.