,

Zákazníci v autoservisoch: s akými problémami ich najčastejšie navštívia?

V priebehu vašej šoférskej kariéry určite nastane situácia, kedy sa vám pokazí auto. Hoci sú všetky vozidlá značky Opel spoľahlivé, jedného dňa si každé auto vypýta náležitú opateru a starostlivosť. Je jedno, na ktoré auto myslíme, či už ide o kompaktný a mestský Opel Astra, alebo o jeho väčších príbuzných, či už Opel Crossland, alebo Opel Grandland.

Pokazené auto sa lieči v certifikovanom autoservise, kde sa mu dostane odbornej starostlivosti. S akými problémami ale najčastejšie navštevujeme autoservis? Dozviete sa v tomto článku.

Auto s vami o problémoch komunikuje

Auto vám obvykle vopred vysiela signály, že niečo nie je v poriadku a pýta si tak vašu pozornosť. Napríklad rozsvietenými kontrolkami na prístrojovom paneli. Ďalšie znamenia môžete počuť. Stačí si vypnúť, respektíve stíšiť rádio a započúvať sa do chodu motora. Ak započujete nepríjemné zvuky, bude zrejme potrebné zveriť auto odborníkom v autoservise.

Ktoré problémy sú najčastejšie?

Patria k nim tieto:

Poruchy motora – môže ísť o poruchu vstrekovania paliva, zapaľovania, vačkového či kľukového hriadeľa. V niektorých prípadoch ísť o náhodnú chybu, ktorá zmizne po niekoľkých naštartovaniach vozidla. Spoznáte to tak, že motor neupadne do núdzového režimu. Ak upadne, navštívte urýchlene servis.

Opotrebenie brzdových platničiek – je prirodzené, že sa brzdové ústrojenstvo opotrebuje a čas od času bude potrebné pristúpiť k jeho výmene. Dajte ich vymeniť však čo najrýchlejšie, pretože môže byť znížený účinok bŕzd a tým zvýšené riziko spôsobenia dopravnej nehody. Pri brzdení sa poruchy bŕzd môžu prejaviť škrípaním a hrkotaním.

Porucha vzduchového pruženia – na túto poruchu vás upozorní kontrolka v aute. Podobne ako pri tlmičoch pruženia, jazdite opatrne a navštívte servis.

Nedostatočný tlak oleja vo ventiloch – ak počujete kovovo znejúci klepot od motora krátko po naštartovaní vozidla a tento zvuk pretrváva dlhšie, budete musieť vymeniť zdvíhadlo ventilov.

Opotrebované ložiská v prevodovke či rozvodovke – prejavuje sa zavíjaním a hučaním počas jazdy, tieto ložiská sa dajú vymeniť len v servise. Ak takéto prejavy počujete len v zákrutách, môže byť opotrebované ložisko kolesa len na jednej strane auta.

Poškodený stabilizátor alebo tlmič – problémy s týmito súčiastkami sa prejavujú klepotaním na cestách so zlým povrchom.

Poškodený silentblok zavesenia výfuku – vymeňte ho, ak počujete odspodu búchanie, hlavne pre zmene zaťaženia motora a pri prejazde cez nerovnú cestu.

Nebudeme vám klamať, údržba auta je prirodzená a nevyhnutná vec. Ak ju však nebudete zanedbávať a zveríte pravidelne auto do rúk odborníkov, v končenom dôsledku na takejto starostlivosti o auto ušetríte nemalé finančné prostriedky, pretože viete prípadné problémy odhaliť včas a včas ich aj vyriešiť. Nedostanete sa potom do situácie, kedy vám auto vypovie službu uprostred cesty.