Pripravte svoje auto na jar. Na nič nezabudnite

Jarné mesiace sa pomaly , ale isto blížia a mnohí z nás už plánujú vykonať malé či väčšie úpravy na svojom aute. Správna údržba automobilu po zime predlžuje jeho životnosť a je aj synonymom bezpečnosti. Poradíme vám ako na to, aby ste na nič dôležité nezabudli. 

 

To, v akom stave je naše vozidlo po zime, význane ovplyvňuje fakt, či sme ho na zimné mesiace dobre pripravili. Pravidelnou prehliadkou automobilu sa nielen zabezpečí jeho hladké fungovanie počas sezóny, ale predĺži sa aj dobrý prevádzkyschopný stav počas celého roka. Ak patríte medzi tých, ktorým nevadí “doraziť” už aj tak dosť vyšúchané zimné pneumatiky v nastávajúcej jarnej a letnej sezóne, vedzte, že to nie je to najlepšie riešenie z hľadiska bezpečnosti. Výmenu zimných pneumatík za letné si netreba nechať na poslednú chvíľu, najlepšie je sa objednať do servisu na prezutie pneumatík ešte pred začiatkom novej sezóny. 

 

Po zime si zaslúžia generálku aj stierače auta, ktoré sú počas chladných mesiacov často enormne namáhané. To, či ešte vydržia aj ďalej alebo ich treba vymeniť za nové zistíte podľa toho, či zanechávajú počas stierania na skle pruhy. 

 

V mraze, snehu a týždňoch, kedy sa teplota pohybuje pod nulou najviac dostáva zabrať karoséria auta a najmä jeho podvozok. Nie je pritom podstatné, či sa jedná o Opel Corsa alebo o Opel Grandland. Každé auto trpí zimou rovnako a je to spôsobené aj množstvom posypovej soli na cestách. Trochu pomáha starať sa o karosériu aj počas zimného obdobia, samozrejme, treba pri tom dodržiavať isté pravidlá, aby sa nestalo, že sa do zamrznutého auta musíte dobíjať. 

 

Niektoré úkony zvládne každý vodič skontrolovať alebo opraviť aj sám. Ak ide o starší typ auta, je to jednoduchšie, ak však vlastníte nové SUV napríklad typu Opel Crossland či iné moderné vozidlo, odporúčame ho pred jarnou sezónou nechať preveriť v autorizovanom servise. Je potrebná kontrola brzdového systému, tlmičov či odpruženia auta. Potrebné je aj navoskovať karosériu, doplniť kvapalinu do ostrekovačov a nechať skontrolovať a dezinfikovať náplň v klimatizácii. 

 

V servise sú štandardné prehliadky nacenené podľa typu vozidla a aj podľa značky. Inú cenú zaplatíte za kontrolu auta značky Renault Thalia a inú v prípade auta Opel Astra. Všetko závisí od množstva komponentov, ktoré vozidlo má, ale aj od toho, čo všetko si zákazník zapýta. Niekomu stačí základ, iní si vyžiada kompletnú niekoľkohodinovú diagnostiku.