Poradíme vám, ako si vybrať rodinné auto

opel crossland

V momente, keď sa rozhodnete si s niekym založiť rodinu sa zmení celý váš život. Rovnako ako prehodnotíte priority bežného, alebo pracovného života, menia sa aj priority týkajúce sa automobilu. Pravdepodobne skončili časy vyberania auta len na základe toho, aké je zábavné na ňom jazdiť, alebo aké má špeciálne vlastnosti. Na otázku, ako si vybrať vhodné rodinné auto vám odpovie tento článok.

Ako vybrať rodinné auto? Zistite, či spĺňa zoznam potrebných vlastností

Vhodné rodinné auto by malo byť najmä:

  • bezpečné,
  • spoľahlivé,
  • ekonomické,
  • priestranné,
  • zostavené z kvalitných materiálov,
  • cenovo dostupné,
  • praktické.

Bezpečnosť, spoľahlivosť 

Bezpečnosť vás, vašej rodiny ale aj okolitej premávky by mala byť vždy na prvom mieste. S výberom bezpečného rodinného auta vám môže pomôcť nezávislé konzorcium Euro NCAP, ktoré hodnotí automobily na základe ich bezpečnosti. Maximálne, 5-hviezdičkové hodnotenie dostali napríklad rodinné automobily Opel Crossland a Opel Grandland. Vďaka tomuto hodnoteniu máte istotu, že je vaša rodina z pohľadu technického spracovania a vybavenia auta naozaj chránená. 

opel grandland

Opel Grandland

Priestrannosť, praktickosť

Riešenie veľkosti auta sa môže spočiatku javiť ako samozrejmosť. Mali by ste si vopred premyslieť, akú veľkú rodinu pravdepodobne chcete a na základe toho sa rozhodovať pre vhodné auto. Pokiaľ máte jedno, až dve deti, hravo si vystačíte s hatchbackom Opel Astra, prípadne Opel Corsa. Pri troch deťoch (najmä, ak by ste ich mali naraz) by mohol nastať menší problém. Na automobilovom trhu sa nachádza len málo modelov, do ktorých by sa zmestili tri detské autosedačky vedľa seba, na zadný rad sedadiel. Pre väčšie rodiny preto odporúčame automobily z kategórie SUV alebo MPV.

opel astra

Nový Opel Astra

Ekonomickosť, cenová dostupnosť

Cenová dostupnosť rodinného automobilu je jedným z ďalších dôležitých atribútov, ktoré nemožno prehliadnuť. Stanovte si rozpočet, ktorý môžete vynaložiť na kúpu nového rodinného automobilu. Nemá zmysel kupovať niečo príliš drahé, čo vám môže ďalšie roky zaťažiť rodinný rozpočet a tým vám spôsobovať zbytočné stresy.

Do úvahy neberte len samotnú cenu automobilu, zamyslite sa aj nad počiatočnými nákladmi – poistenie, záruka, servis, evidencia vozidla alebo nákladmi na prevádzku – palivovú úspornosť automobilu.