Nový benzín E10. Strašiak pre niektorých vodičov?

Slovenský parlament schválil zákon, podľa ktorého od 1. januára 2020 zvýšil podiel biozložky benzínu z doterajších cca 7% na 9%.  Predstavíme vám E10 spolu s jeho výhodami aj nevýhodami.

Rozdiel medzi benzínom E10 a E5 je pomerne jednoduchý. Čísla sa vzťahujú na percentuálny obsah bioetanolu v palive. E5 obsahuje päť percent a E10 obsahuje 10 percent. Minulý rok boli na čerpacích staniciach benzín a nafta premenované na E5 a B7, aby informovali motoristov o ich obsahu biopalív.

Prečo navrhovaný prechod na E10?

Zavedenie E10 pomôže znížiť emisie uhlíka a oxidu uhoľnatého, pretože E10 sa spaľuje čistejšie ako E5. Ako ďalšie plus – na pumpách je to o niečo lacnejšie, spravidla asi o dva centy za liter.Tvrdí sa, že v priebehu jedného roka by tankovanie len E10 mohlo znížiť emisie CO2 o 750 000 ton, čo predstavuje „stiahnutie“ 350 000 automobilov z ciest.

Aké nevýhody prichádzajú s používaním E10?

Na druhej strane, etanol má nižšie „spaľovacie teplo“. Čo to ale pre vodičov znamená? Jednoducho, že  natankujú za lacnejšie, ale spotrebujú viac. Takisto treba spomenúť aj fakt, že pri E10 rastie schopnosť benzínu absorbovať vlhkosť a vytvára riziko korózie palivového systému. Dnešní renomovaní výrobcovia sú o krok vopred a  do svojich palív už roky pridávajú tzv. „výkonnostné prísady“ ( aditíva), ktoré majú za úlohu riešiť aj tento spomínaný problém, takže pri tankovaní paliva u týchto predajcov je riziko minimalizované.

Môžem tankovať E10 aj do svojho auta?

Záleží. Ak máte napríklad Felíciu 1.3i OHV, tá by vám za E10 nepoďakovala. Obľúbený model Opel Astra ale takisto pomerne nový Opel Crossland však s tankovaním E10 problém nemajú. Vodičom sa  všeobecne odporúča, aby sa obrátili na výrobcov automobilov s prípadnými otázkami týkajúcimi sa ich konkrétneho vozidla. Napríklad spoločnosť Opel hovorí: „Palivo E10 sa môže používať vo všetkých vozidlách typu Opel s benzínovým motorom, s výnimkou modelov s benzínovým motorom s priamym vstrekovaním 2,2 l (kód Z22YH) používaným vo vozidlách Vectra, Signum a Zafira.” 

Vodičom automobilov zaregistrovaným pred rokom 2005 sa spravidla odporúča, aby nepoužívali E10 vo svojom vozidle, pretože boli hlásené problémy. Ak natankujete palivo E10 do nekompatibilného automobilu, bude stále bežať, ale tesnenia, plasty a kovy sa môžu v dôsledku korozívnych vlastností bioetanolu po dlhšej dobe poškodiť. Objavili sa tiež správy, že E10 je menej stabilné palivo a to môže sťažiť naštartovanie vozidla, ktoré nebolo dlhšie používané. Možné riešenie bude ak si počkáte na nový Opel Corsa alebo Opel Corsa-e, čo bude elektro novinka u Opel.