November – mesiac zveri na cestách

V neskorej jeseni pozor najmä na diviaky a daniele!

Vodiči sa najčastejšie dostanú na cestách do stretu s jeleňmi, srnami, diviakmi či líškami. Ak sa „pošťastí”, aj s medveďmi. Môže sa to skončiť zničenou kapotou, čelným sklom na vašom novom automobile Opel Astra alebo opletačkami s políciou. Prinajmenšom… 

Na jeseň pozor najmä na diviakov a danielov

Dni sú kratšie, cesty šmykľavejšie, nevyhnete sa ranným hmlám, do práce i z nej chodíte za tmy… V neskorom jesennom období si preto treba dávať pri jazde autom omnoho väčší pozor. Aj keď vlastníte športovejšie a robustnejšie modely ako sú Opel Crossland či Opel Grandland.

Vyššiu intenzitu pohybu zveri zapríčiňuje najmä ruja. Poľovníci na jeseň upozorňujú na párenie danielov (október) a diviakov (koncom novembra).

Najrizikovejšie úseky ciest

Najrizikovejšími úsekmi sú najmä cesty, ktoré vedú cez lesy, lesné porasty. Pozor si dávajte na úseky v blízkosti polí. Nebezpečenstvo zrážky s divou zverou hrozí tiež v okolí riek a vodných tokov. Na riziko vás často upozornia aj dopravné značky. 

Najčastejšie škody po zrážke so zverou:

rozbité predné sklá
preliačiny
pokrčené kapoty
menšie či väčšie zranenia vodiča alebo pasažierov

Ako postupovať pri zrážke so zverou

  • Najprv si dajte pár minút na upokojenie.
  • Zapnite výstražnú signalizáciu – všetky štyri smerovky, vytiahnite výstražný trojuholník. 
  • Nedotýkajte sa zraneného ani mŕtveho zvieraťa. V prvom prípade vám môže ublížiť a v tom druhom bez použitia rukavíc hrozí riziko nákazy (besnota).
  • Zavolajte políciu, ktorá vytvorí zápis o nehode a kontaktuje miestny poľovnícky zbor.. 
  • Zabezpečte si dôkazy pre poisťovňu (fotodokumentácia, správa o nehode) a následne v poisťovni požiadajte o poistné plnenie (vyplatenie náhrady škody).
  • Pokiaľ je vozidlo nepojazdné, kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. Pomôže s odtiahnutím vozidla.

Ako predísť zrážke so zverou? 

Samozrejmosťou by mali byť prezuté pneumatiky. Brzdná dráha tých letných môže byť na zimných cestách dlhšia. Okrem toho, na miestach, označených dopravnou značkou „Pozor zver“, jazdite opatrne a znížte rýchlosť. 

Na zviera stojace na ceste nikdy neblikajte a vypnite diaľkové svetlá, aby ste ho neoslepili a zviera neostalo na mieste. Radšej ho zažeňte trúbením. A na záver, počítajte radšej s tým, že ak cez cestu prebehlo zviera, žijúce v stádach, možno za ním vybehnú ďalšie. 

Ak už sa zrážke so zverou nevyhnete, nemanévrujte zbytočne s vozidlom vo vysokých rýchlostiach. Riskujete šmyk a tvrdý náraz do stromu alebo iného vozidla v protismere. Dopadli by ste ešte horšie… Ani nehovoriac napríklad o vašom novom automobile Opel Corsa.