Nezničte si spojku v aute. Dávate si pozor na tieto 4 najčastejšie zlozvyky.

Určite poznáte ten pocit, keď vo vzduchu cítiť spáleninu a už viete, že niečo je zle. Prehriata spojka. Zopárkrát sa vám to môže prepiecť”. Raz vám však môžu niektoré zlozvyky spojku „odpáliť”. Nadobro.

 

Nezabíjajte si zbytočne spojku

Hlavným dôvodom potreby spojky v aute je, že umožňuje motoru bežať aj vtedy, keď sa vozidlo nepohybuje. No mnoho vodičov na túto jej výhodu dopláca. Rýchlym opotrebovaním. Hoci spojka z kvalitných komponentov by mala vydržať aspoň 100 000 kilometrov, niektoré návyky môžu jej životnosť výrazne znížiť. Rovnako to platí aj pri našich vozidlách, napríklad automobile Opel Astra. Pozrite sa, na čo si dávať pri šoférovaní pozor. 

1. Stláčate spojku pri každom brzdení

Tento zbytočný zlozvyk ešte z čias autoškoly ničí auto a zbytočne zamestnáva vodiča. Desiatky metrov dlhá jazda so stlačeným pedálom prehrieva spojku a skracuje jej životnosť. Navyše takto nevyužijete brzdenie motorom, predlžujete si brzdnú dráhu a skôr tak opotrebujete brzdy.

 

2. Odkladáte si nohu na pedál spojky

Vodičovi sa síce môže zdať, že jeho ľavá noha na spojkový pedál prakticky nevyvíja žiadny tlak, no nie vždy to tak je. Stačí nepatrný tlak, nerovnosť, zmena smeru, rýchlosti… A spojka sa nevedomky opotrebováva. a na rad prichádza absolútne zbytočné opotrebovávanie spojky.

 

3. Stojíte na semafore so stlačenou spojkou a zaradenou rýchlosťou

Pokiaľ viete, že si istý čas postojíte, radšej si rýchlosť na semafore vyraďte. Aby ste zbytočne nenamáhali vypínacie ložisko spojky. Tento rotujúci komponent má na starosti dočasné odpájanie motora od spojky. Zbytočnou záťažou sa opotrebováva.

 

 4. Pomaly preraďujete

Čím dlhšie držíte spojku pri preraďovaní stlačenú, tým viac ju namáhate. Takisto sa snažte nemeniť prevodové stupne viac než je potrebné. Šetrite spojku, predĺžte jej životnosť aj tým, že budete preraďovať radšej rýchlejšie. 

 

S MaH bude o vaše auto vždy dobre postarané

Spoločnosť MaH sa špecializuje na predaj automobilov značky Opel. V našej ponuke nájdete napríklad Opel Astra, ktorý je naším vlajkovým vozidlom. Alebo príjemný  Opel Crossland, dynamický Opel Grandland, či precízny Opel Corsa.

Naše dlhoročné skúsenosti sú pre vás zárukou, že nájdete to, čo potrebujete. O vaše vozidlo bude dobre postarané aj po jeho kúpe. Naše autá sú viac ako len kolesá a motor. Všetko, čo robíme, robíme preto, lebo žijeme autami.