,

Moderné asistenčné systémy v autách Opel Grandland či Opel Astra

opel grandland 2022

Asistenčné systémy bývajú veľmi vyhľadávaným prvkom pri kúpe nových vozidiel. Ich špičkové prevedenia prináša aj Opel. Čo ponúka táto nemecká automobilka?

Asistenčnými systémami dnes už disponujú aj tie lacnejšie autá. Rozdiel je ale v ich kvalite. Nové vozidlá sú však lepšie ako predchodcovia aj práve vďaka tejto technologickej vymoženosti. Bezpečnosť sa v dnešnej dobe už vynucuje aj európskou legislatívou. V Európe totiž autá dosahujú tri a viac hviezdičiek na skúškach Euro NCAP, pokročilá výbava sa nachádza aj v lacných hatchbackoch. Asistenčné systémy pri každej jazde pomáhajú znižovať riziko havárie, straty života či poškodenia zdravia. V neposlednom rade zvyšujú komfort na cestách, to platí o diaľniciach, vidieku ale aj meste. Ale pozor, stále nemajú potenciál nahradiť vodiča za volantom. 

Opel Astra disponuje asistenčným systémom INTELLI-DRIVE 1.0. Poskytuje skvelú kontrolu a ovládanie vozidla počas jazdy. V rámci tohto systému na vás čaká napríklad asistent na reguláciu polohy v jazdnom pruhu (LPA). Ten je schopný korigovať riadenie a udržať vozidlo medzi deliacimi čiarami jazdného pruhu. Pomôže vám aj systém upozornenia na premávku za vozidlom upozorňujúci na blížiace sa objekty, ako napríklad chodci a cyklisti, a to už od vzdialenosti 40 metrov. Výhodou je aj asistent zmeny jazdného pruhu upozorňujúci na vozidlá v mŕtvom uhle či rýchlo sa približujúce. Novinkou je aj systém Intelli-Vision využívajúci 4 kamery. Aktivuje sa na požiadanie alebo automaticky po zaradení spätného chodu. Kontrola vozidla je hračkou vďaka zobrazeného obrazu vo vysokom rozlíšení či možnosťou prepínania medzi kamerami. Skvelé využitie nájde aj pri parkovaní. V prípade Opel Grandland na vás čaká pokročilý parkovací asistent, ktorý vás navedie na parkovacie miesto s tým, že vám stačí len zrýchľovať a brzdiť.

Ak hľadáte niečo pokrokovejšie, Opel má pre vás pripravený aj systém Intelli-Drive 2.0. V rámci neho spolupracujú tie najintuitívnejšie a najvyspelejšie asistenčné technológie. Disponuje prvkami ako funkcia inteligentného prispôsobenia rýchlosti (A-ISA) sledujúca dopravné značky, na ktoré reaguje bezpečným prispôsobením rýchlosti vozidla. Bonusom je schopnosť zohľadniť poveternostné podmienky. Funkcia prispôsobenia rýchlosti v zákrutách (CSA) upraví zrýchlenie vozidla pri rýchlom prejazde zákrut. To nemá len bezpečnostné plusy ale zvýši aj komfort jazdy. Funkcia poloautomatickej zmeny jazdného pruhu (SALC) rozpoznáva preraďovanie do vedľajšieho pruhu, pričom tento úkon vykoná namiesto vodiča. 

Opel Grandland sa spolieha aj na integrovaný asistent pre jazdu na diaľnici. Ide o špičkovú synergiu systémov modelu, ktorá zahŕňa funkciu rozbiehania a automatického zastavovania, asistenta udržiavania vozidla v jazdnom pruhu či pokročilý tempomat. Pomáha vodičovi napojiť sa na diaľnicu a na nej sledovať vozidlá pred ním či konkrétny jazdný pruh. Zaujímavými asistenčnými prvkami disponuje aj Opel Crossland. Tešiť sa môžete na systém upozornenia na opustenie jazdného pruhu, systém riadenia trakcie IntelliGrip, 180-stupňovú panoramatickú zadnú kameru či projekčný displej. Prepravení na všetko budete aj vďaka pomoci automatického núdzového brzdenia, ktoré neustále zaznamenáva  iné vozidlá či chodcov. Poskytuje upozornenia, a ak by ste aj nestihli zareagovať, vozidlo automaticky zabrzdí, čím sa zníži riziko zrážky či jej závažnosti. Systém IntelliGrip presúva silu dynamickej pohonnej jednotky len tam, kde je to potrebné a bezpečné. Dosiahnite ideálny záber kolies bez prešmykovania, optimálnu stabilitu a trakciu na všetkých druhoch povrchu. Dokáže meniť nastavenia ESP (elektronického stabilizačného programu), upraviť rozdelenie krútiaceho momentu medzi kolesá či nastaviť vozidlo pre jazdu v špeciálnych podmienkach (piesok, blato, sneh).