,

Kontrola auta po zime

Opel Grandland

Zima oficiálne končí a aj príjemné jarné slnko nám avizuje, že je dôležité pripraviť naše auto na zmenu ročných období. Ako si skontrolovať vozidlo v tomto čase?

Prechod zimy na jar je dôležitým okamihom aj pre majiteľov motorových vozidiel. Toto je čas, kedy je vhodné svoje auto poriadne skontrolovať a pripraviť ho na teplejšie ročné obdobia. Pozornosť treba uprieť od malých až po tie najzložitejšie komponenty. Či už ide o naplnenie hesla „vidieť a byť videný“, kvapaliny, motor alebo celkovú bezpečnosť posádky. Pre dokonalý stav vášho Opel Mokka či Opel Crossland navštívte vášho mechanika a absolvujte klasickú prehliadku.

Dôkladné vyčistenie

Cesty bývajú počas zimných mesiacov upravované soľou, čo má na vaše vozidlo mimoriadne negatívny vplyv napríklad z pohľadu korózie. Aby ste pred ňou auto ochránili, musíte ho pred jarou dôkladne umyť a venovať osobitnú pozornosť miestam, kde sa eventuálne môže hromadiť soľ a napáchať škody. Skontrolujte si aj podvozok vozidla, či sa už korózia náhodou nepodpísala aj pod stav brzdového systému. 

Uvoľnené súčiastky

Aj keď ste majiteľom kvalitného SUV ako napríklad Opel Grandland, zimné cesty dokážu narobiť „šarapatu“, Z dôvodu nerovnej vozovky a rôznym nárazom trpia hlavne tlmiče. Skontrolujte preto každú ich súčiastku, pri ktorých by nemalo v žiadnom prípade prísť k uvoľneniu. Ak si pri kontrole tlmičov nie ste úplne istí svojou odbornosťou, zverte ich do rúk vášho mechanika. 

Batéria

Batérie sú mimoriadne citlivé na prudké zmeny teploty. Ak si chcete jazdné vlastnosti a všeobecné fungovanie vozidla užiť na jar naplno, navštívte vášho mechanika, ktorý vám skontroluje stav batérie. 

Kvapaliny

Povedzme si pravdu, nie každý z nás dodržuje kontrolu kvapalín počas nie veľmi príjemných klimatických podmienok spojených so zimnými mesiacmi. To nás však v nasledujúcom období môže dobehnúť. A práve oteplenie a príjemné jarné slnko je ideálnym impulzom aj na túto stránku stavu vášho vozidla. Začnite s motorovým olejom a prejdite postupne od brzdovej kvapaliny cez posilňovač riadenia až po chladiacu kvapalinu. Po doplnení máte opäť na pár mesiacov v tomto smere pokoj. 

Pneumatiky

Výmena zimných pneumatík za letné nie je v našich končinách časovo presná. Aj na prelome zimy a jari si kontrolujte predpoveď počasia, či vás náhodou ešte neprekvapí nejaká snehová pokrývka alebo námraza. Jazdiť však na zimných gumách dlhodobo nie je vhodné. Extrémne teplotné výkyvy dokážu tlak v pneumatikách drasticky znížiť, preto ho po zime určite skontrolujte. 

Klimatizácia

Touto modernou vymoženosťou dnes disponuje takmer každý vodič. Je jasné, že klimatizáciu budeme najviac využívať s príchodom vyšších teplôt. Posledná vec, ktorú chcete zažiť, je byť spotený a nervózny počas jazdy len z dôvodu, že ste na ňu počas zimy zabudli. Aby ste týmto nepríjemnostiam predišli, skontrolujte váš klimatický systém. Takto eliminujete riziko šírenia nepríjemného zápachu či prekvapenia z horúceho vzduchu namiesto toho očakávaného studeného. Pri eliminácii jej servisu vás môžu taktiež po čase otravovať nepríjemné zvuky či dokonca únik freónu. 

Niektoré úkony zvládnete aj sami. Dezinfikujte systém sprejom, ktorý sa dá zakúpiť na takmer každej čerpacej stanici. Ochránite tak vaše zdravie a predídete pachu. Ak sa nechce studený vzduch poriadne rozprúdiť, je vhodné vyskúšať výmenu filtra. To je aj prípad už spomenutého prúdenia horúceho vzduchu, aj keď ste sa plánovali schladiť. Ak však pocítite freón prípade klimatizáciu nedokážete rozbehať, navštívte vášho mechanika. Týmito jednoduchými opravami prípadne klasickou obhliadkou auta po zime v servise predídete vážnejším problémom, ktoré si môžu následne vyžiadať rozsiahle a finančne náročné opravy.