,

Jesenné servisné prehliadky: Na toto by ste nemali zabudnúť

Zmena leta na jeseň môže byť plynulá. Niekedy je však taká rýchla, že vodiči nedokážu správne zareagovať. Na jesenné servisné prehliadky by ste tak mali myslieť vopred. Na čo pri nich nezabudnúť?

Opel Grandland, Opel Crossland aj nový Opel Astra sú skvelé autá, ktoré môžu slúžiť spoľahlivo a dlho, ak im venujete primeranú starostlivosť. K takejto starostlivosti patria aj pravidelné servisné prehliadky. Prinášame zoznam dôležitých bodov, na ktoré by ste nemali zabudnúť, aby ste udržali vaše vozidlá v optimálnom stave aj pre náročné jesenné podmienky.

 

Na tieto 3 veci pri jesenných servisných prehliadkach rozhodne nezabúdajte!

Začnime tým najdôležitejším: pneumatiky, batéria a brzdy. Tieto tri aspekty majú významný vplyv na bezpečnosť a výkon vášho vozidla počas jesene. Preto by ste im mali venovať zvláštnu pozornosť a pri jesenných servisných prehliadkach sa na ne sústrediť o to viac. Pravidelná údržba vám ušetrí čas, peniaze a zabezpečí bezproblémové jazdenie počas náročných podmienok v chladných mesiacoch.

 

Pneumatiky

Kontrola pneumatík je jedným z najdôležitejších krokov pri príprave vozidla na jeseň. Pomaly vymeňte letné pneumatiky za zimné. Uistite sa, že vaše pneumatiky majú dostatočnú hĺbku dezénu a sú v dobrom stave. Ak také nie sú, radšej sa poobhliadnite po nových.

Kvalitné pneumatiky s dobrou trakciou zlepšia bezpečnosť a stabilitu jazdy počas dažďov, mrazov či snehu. A to je na jeseň naozaj dôležité.

Batéria

Zvlášť v chladných jesenných mesiacoch batéria vášho auta čelí väčšiemu zaťaženiu. Často sa môže vybiť, prípadne úplne zničiť.

Servisné prehliadky sú skvelou možnosťou, ako skontrolovať jej aktuálny stav. Pozrite sa na napätie a čistotu kontaktných pólov. Ak batéria vykazuje príznaky nedostatočnej funkčnosti, zvážte jej výmenu ešte pred nástupom najťažších mrazov.

Brzdy

Brzdy sú kľúčovou súčasťou bezpečnosti vozidla. Skontrolujte stav brzdových platničiek, diskov a brzdovej kvapaliny. Včasná údržba brzdového systému vám zabezpečí lepší brzdový výkon a vyššiu bezpečnosť. Správne reagovanie bŕzd počas dažďa a mrazov je nevyhnutnosťou.

 

Jesenné servisné prehliadky – ďalšie dôležité faktory

Povedali sme si o 3 najdôležitejších faktoroch, na ktoré pri servisných prehliadkach nemôžeme zabudnúť. To však nie je všetko. 

 

  1. Olej a filtre

Pravidelná výmena oleja a filtrov je pre dlhú životnosť motora dôležitá. Urobiť tak môžete aj počas servisných prehliadok na jeseň. Vždy je dobré pripraviť v druhej polovici roka auto čo najdôkladnejšie, najmä pred blížiacou sa zimou, ktorá sa na nepripravenom aute môže výrazne podpísať.

Skontrolujte teda úroveň motorového oleja a buď ju doplňte, alebo celý olej s filtrami vymeňte.

  1. Osvetlenie

Jeseň znamená aj viac tmy. Správne fungujúce svetlá sú dôležité pre bezpečnosť na cestách, najmä vtedy, keď sa stmievať začína skôr a tma je ráno dlhšie. Všetky svetlá, vrátane smeroviek, bŕzd, diaľkových svetiel či hmlových (ktoré na jeseň určite využijete), musia byť v stopercentnom stave. Ak je to potrebné, vymeňte žiarovky, prípadne ich vyčistite.

  1. Kúrenie a klimatizácia

Jeseň, to je aj všadeprítomný chlad. Funkčné kúrenie pre príjemné vyhriatie vozidla či klimatizáciu pre čistý vzduch teda rozhodne oceníte. Pred najchladnejšími mesiacmi tieto súčasti auta skontrolujte a ak servisná prehliadky zistí nedostatky, čo najskôr ich odstráňte.

  1. Zimná výbava

Jesenné počasie dokáže prekvapiť. Často sa stáva, že sa zobudíme do zasneženého rána či prízemného mrazu. Na to by ste mali byť pripravený.

Do svojho auta teda opäť prineste „zimnú výbavu“. Škrabku na ľad, metličku, lopatku, prípadne reťaze na pneumatiky alebo zimné oblečenie.

 

Jazda na jeseň: Hlavne bezpečne

Pokiaľ vám jesenné servisné prehliadky ukázali všetky nedostatky a odstránili ste ich, stále je najdôležitejšia bezpečná jazda. Jesenné obdobie prináša isté úskalia a nové výzvy, na ktoré ste počas leta neboli zvyknutý.

Na ceste sa môže usádzať padajúce lístie, ktoré podobne ako blato, spôsobuje šmýkanie a zhoršuje priľnavosť vašich pneumatík. Takisto, ako sme už spomínali, jeseň prináša skoršie stmievanie a dlhšiu rannú tmu, ako aj hmly a silný dážď. Mokré cesty môžu navyše spôsobovať akvaplaning.

Nezabudnite teda, že bezpečná jazda na jeseň zahŕňa aj zvýšenú pozornosť a starostlivosť o vaše vozidlo. Iba tak si užije bezproblémovú jazdu v tomto krásnom období. Dôkladne pripraveným autom to začína a zodpovednou jazdou to končí. V takomto prípade sa nemusíte obávať ani špecifických poveternostných podmienok, ktoré jeseň prináša.