Elektromobil Opel Vivaro

Otázka ochrany životného prostredia a celkovo našej planéty sa rieši asi každý deň. Každá vyspelá krajina sa snaží robiť rôzne opatrenia, aby sme ochránili našu planétu od katastrofy. Rovnako je tomu aj v EÚ, kde platia alebo začínajú platiť rôzne prísne opatrenia pre všetky členské krajiny. To sa týka aj automobilového sektoru, na ktorý sa zameriame.

Určite ste si všimli, že najnovšie modely aut musia spĺňať rôzne prísne emisné normy, ktoré majú mať pozitívny dopad na životné prostredie. Najviac vyspelé krajiny a automobilky začali robiť ešte väčšie kroky k dosiahnutiu tohto cieľa. Tými sú výroba elektromobilov. Niektoré značky už majú svoje elektromobily, avšak zatiaľ ich nie je veľké množstvo. Samozrejme, že je to do budúcna skvelá vízia a krok vpred, ktorý dúfajme podporia všetci výrobcovia automobilov.

Tento posun vpred je dlhodobý cieľ mnohých producentov a asi žiaden z nich nechce zaspať na vavrínoch a neukrojiť si svoj kúsok z koláča pri výrobe a predaji elektromobilov. Rovnako tomu je aj v spoločnosti Opel Vauxhall, ktorý plánuje prísť s novým elektrickým úžitkovým a rodinným minivanom Vivaro Life.

Práve tento model sa má vyrábať v anglickom Lutone. Tamojšia továreň má byť závislá práve na výrobe tohto modelu a samotný Vauxhall vďaka tomuto projektu zabezpečí až 1250 nových pracovných miest v tomto meste.

Vivaro Life, ktorého hlavným konkurentom bude Citroen SpaceTourer, sa bude predávať v dvoch veľkostiach. Stredná, ktorá bude 4,95 metra dlhá a veľká verzia, ktorá bude 5,30 metra dlhá. Rázvor obidvoch modelov bude 3,28 metra.

Pre maximálnu všestrannosť budú všetky sedadlá namontované na hliníkových koľajniciach, ktoré umožnia ich nastavenie podľa potreby. Konfigurácia sa pohybuje od štyroch do deviatich sedadiel, zatiaľ čo predné sedadlo pre spolujazdca je možné sklopiť, čo ešte zväčší úložný priestor auta a bude možné prepravovať tovar alebo veci s dĺžkou až 3,5 metra.

Odstránenie všetkých sedadiel zvyšuje celkovú kapacitu batožinového a úžitkového priestoru až na 3 397 litrov a spoločnosť Opel tvrdí, že každý model bude mať maximálne úžitkové zaťaženie viac ako jednu tonu.

Vivaro Life bude možné dostať aj v Lounge výbave, ktorá bude mať vyhrievané a masážne predné sedadlá a dve široké, pohyblivé kožené zadné sedadlá. Na palubnej doske vás poteší veľká 7 palcová obrazovka, ktorá je kompatibilná s Apple CarPlay a Android Auto.

Okrem toho sa v rade Vivaro prvýkrát objavuje rada technickej asistencie vodiča, monitorovacie kamery a radary môžu detekovať chodcov a ak zistí potenciálnu nehodu môže použiť systém núdzového brzdenia pri rýchlosti až približne 20 km za hodinu. K dispozícii je aj inteligentný tempomat a adaptívne svetlomety.

Je to určite správny krok vpred od spoločnosti Opel a uvidíme, ako bude konkurovať najlepším modelom, ako sú Opel Insignia, Opel Astra alebo SUV Opel Grandland.