,

Deti v aute: na čo treba myslieť?

Nestihli ste ešte prevetrať váš nový Opel i seba cestou za zaslúženým oddychom? Letné prázdniny sa len prehupli do druhej polovice, máte ešte čas vymyslieť a zrealizovať príjemnú letnú dovolenku. Ak cestujete ako rodina aj s detskými pasažiermi, oceníte priestrannosť nového modelu Opel Grandland. Ten vás na diaľnici podporí svojou agilnosťou, cestujúcim poskytne dokonalý komfort a pôžitok aj z dlhšej jazdy. Ako ale zvládnuť cestu na dovolenku s deťmi? Ak doma nepodceníte prípravu, bude aj cesta na dovolenku oddychom. 

Základom je správna autosedačka

Už sa pominuli časy, kedy mohli deti presedieť celú cestu na kolenách rodičov či ležať na zadných sedadlách a pozorovať krajinu. Tiež už dávno nie je jediné obmedzenie to, že deti do 160 centimetrov nemôžu sedieť vpredu. Zákony a vyhlášky sa dávno zmenili a na to treba myslieť už doma pri plánovaní rodinnej dovolenky. Menšie deti, vážiace do 9 kilogramov, by mali sedieť v autosedačke chrbtom k smeru jazdy. Prečo? Malé detičky ešte neudržia hlavu a preto by pri brzdení mohlo dôjsť k zraneniu krčnej chrbtice. Keď deti odrastú, už môžu sedieť v smere jazdy. 

V súčasnosti poznáme päť kategórií autosedačiek:

  • Kategória 0 je určená pre deti do jedného roku a s hmotnosťou do 10 kilogramov.
  • Sedačky kategórie 0+ sú určené pre deti do 2 rokov a do 13 kilogramov.
  • Sedačky kategórie I sa inštalujú v smere jazdy a sú vhodné pre deti od deviatich mesiacov do 4 rokov s hmotnosťou od 9 do 18 kilogramov. 
  • Kategória II je určená pre deti od 3 do 6 rokov s hmotnosťou od 15 do 25 kg.
  • Pre najväčšie deti vo veku od 5 do 12 rokov s hmotnosťou od 22 do 36 kilogramov je vyhradená kategória III.

Nezabúdajte však na obozretnosť a opatrnosť pri jazdách do zahraničia. Ak by sa vám však nedajbože stala nehoda a pri nej by sa vám zranilo dieťa, musíte privolať políciu, inak by vám nemusela poisťovňa uhradiť škody na zdraví z povinného zmluvného poistenia. Pevne veríme, že ale vás všetky nepríjemnosti obídu a zaslúženú dovolenku si vychutnáte plnými dúškami. 

Pripravte deťom zábavu

Aby ste zabavili deti na dlhej ceste, pripravte im dostatok zábav a aktivít, aby ste si cestu užili všetci. Nápomocné vám budú informačno-zábavné systémy našich ďalších noviniek, modelov Opel Crossland a elektrický Opel Mokka. Majú kvalitný zvukový systém Radio 4.0 IntelliLink i možnosť pripojenia vašich chytrých zariadení prostredníctvom Bluetooth®, Apple CarPlay™ alebo Android Auto™, vďaka čomu môžete pustiť deťom audio rozprávky, podcasty alebo ich obľúbené pesničky a zároveň jazdiť bezpečne s rukami na volante a sledovať cestu i zabudovanú navigáciu. Vyzbrojte sa na všetkých frontoch a pribaľte deťom aj zopár ich obľúbených hračiek a v najhoršom prípade im požičajte tablet, aby sa spolu zahrali. 

Nezabúdajte na pitný režim

S deťmi na palube sa nevyhnete častejším prestávkam. Odporúčame vám zastaviť pokojne aj každú hodinu na 10 – 15 minút. Je pravda, že sa vám tým predĺži cesta, ale deti budú pokojnejšie, nebudú v aute neposedné a vy sa tak môžete nerušene venovať bezpečnej jazde. Deti sa môžu cez prestávky natiahnuť, odbehnúť na WC a napiť sa vody. Vzduch v aute totiž býva od pustenej klimatizácie suchý a preto je potrebné piť veľa vody, najlepšie čistej, lebo čistá voda najlepšie uhasí smäd. Mať mrzuté a neposedné dieťa v aute cestou na dovolenku nie je žiadna výhra. Preto nepodceňte doma prípravu a všetko dopadne dobre.