,

Crossovery verzus malé mestské autá: ktoré je to pravé pre vás?

opel grandland

V dnešnej dobe si už môžete vyberať nie len medzi značkami áut ale aj ich typmi. Kedy sa vám oplatí siahnuť po crossoveri? Nie je skôr na mieste zvoliť malé mestské auto?

Rozhodli ste sa investovať do auta? V prvom rade si poriadne premyslíte, na aké účely a pre koľko pasažierov ho plánujete využívať. Nie menej dôležité je výber prispôsobiť k prostrediu, kde sa na ňom budete prevážať. Veľkej obľube sa v posledných rokoch tešia crossovery, ktoré sú vhodné najmä pre celú rodinu. Pozor však na mínusy, ktoré sa pri nich objavujú napríklad v porovnaní s malými mestskými autami. 

Vo všeobecnosti platí, že pri výbere musíte zvážiť viacero faktorov a odpovedať si na dôležité otázky.

  • V akom meste bývate a aká premávka vás najčastejšie čaká
  • Ako často chcete vozidlo využívať
  • Aký je stav vozoviek, po ktorých sa plánujete pohybovať
  • S akými situáciami alebo povrchmi sa budete stretávať
  • Aký vnútorný priestor si vyžadujete
  • Aký je hlavný ciel vašej cesty

V prvom rade si ujasnime, o aký typ auta v prípade crossover ide. Často sa pri nich môžeme stretnúť so skratkou CUV, čo znamená crossover utility vehicle. Ide o vozidlo s prvkami viacerých druhov karosérií. Najčastejšie ide o kombináciu jazdných a karosárskych prvkov SUV (4×4, vyššie svetlá) s prvkami MPV (spôsob jazdenia, vybavenie interiéru). Oproti SUV sú vhodné skôr do ľahšieho terénu prípadne do mesta. Medzi základné funkcie tohto typu patrí pohodlný a priestranný interiér, kapacita pre najmenej 5 pasažierov, zvýšená svetlá výška a pohon predných alebo všetkých štyroch kolies. Práve tieto prvky ho radia medzi desať najpredávanejších automobilov v Európe. Stále však ide o mladý typ karosérie, ktorý má zrejme svoj najväčší boom ešte len pred sebou. Mnohí majitelia sa vyjadrujú, že ide o akúsi podtriedu športových úžitkových vozidiel, no k dispozícii majú o čosi zjednodušenú prevodovku a chýba tu aj rámová konštrukcia. 

Crossovery, ako napríklad Opel Grandland, ponúkajú špičkové štýlové prvky aj príťažlivý vzhľad. Oproti malým mestským autám sú praktickejšie a kompaktnejšie. Svojim vzhľadom pripomínajú terénne vozidlá, čo šoféri pocítia aj pri vyššej jazdnej pozícii. Plusom je aj väčší batožinový aj vnútorný priestor. Na rozdiel od klasických mestských áut s nimi zvládnete aj o čosi ťažší terén ako bežné cestné komunikácie. Siahnu po nich najmä rodiny s deťmi či vyznávači rôznych zážitkových ciest, keďže v nich bez problémov prepravíte aj športové či iné pomôcky. Ak sa ale rozhodnete siahnuť po SUV, flexibilita bude na ešte výraznejšej úrovni. Všestrannosť, výrazne osobitú masku, čistý, praktický interiér a pohodlnú jazdu si užijete napríklad aj v populárnej novinke Opel Crossland

opel crossland

Malé mestské autá sa hodia práve do hektickejšej premávky každého mesta. Vyniknú tu ich vlastnosti ako obratnosť ale aj menšie rozmery napríklad pri parkovaní. Aj napriek lepšej cenovej dostupnosti počítajte v dnešnej dobe s neuveriteľnou flexibilitou. Už neplatí, že sa vo vnútri budú osoby tlačiť a do kufra sa vám zmestí len malá cestovná taška. Ako je tomu napríklad pri aute Opel Astra, využijete až neskutočný priestranný interiér s prvotriednymi technológiami a športovým duchom. Táto vlajková loď automobilky sa vyznačuje atletickým postojom, ostrými líniami či nadčasovou krovkou lietajúcej strechy, čo všetko dokopy zachytáva mimoriadne zaujímavý dynamický potenciál. 

Vo všeobecnosti platí, že pri výbere musíte zvážiť viacero faktorov a odpovedať si na dôležité otázky.