3 tipy o bezpečnom riadení auta, vďaka ktorým sa vyhnete nehodám

Ako s vyvíjajú technológie, bezpečnostné prvky v autách a zvyšuje sa povedomie o potrebu bezpečného riadenia auta, väčšina vodičov berie svoju jazdu zodpovednejšie.

Aj keď si nehodovosť na Slovensku z roka na rok udržuje približne rovnaké čísla a výrazne nestúpajú, stále sa vyskytuje značné množstvo nehôd, pretože ľudským omylom sa nedá na 100% predísť.

Iba a minulý rok na cestách bolo 13 535 dopravných nehôd. To je v priemere 37 za deň. Na malé Slovensko je to vysoké číslo. Preto je potrebné z času na čas pripomenúť zásady bezpečnosti za volantom. Pripravili sme pre vás 3 užitočné rády, ktoré vám pomôžu dostať sa do cieľa bez zranení.

Nejazdite pod vplyvom alkoholu

 

Asi zrejmá rada, ale štatistiky hovoria o niečom inom. Alkohol podľa údajov z roku 2015 spôsobil nehodu až v 1503 prípadoch. Toto číslo asi nikdy nebude na nule, ale dá sa s ním niečo robiť. Určite nikdy nesadnite za volant, aj keď ste si dali len jedno malé pivo.

Alkohol už len v malých dávkach znižuje schopnosť plne sa sústrediť, reakčný čas aj vaše zábrany, kvôli ktorým sú vodiči náchylnejší k bláznivejším rozhodnutiam za volantom.

Pritom je naozaj jednoduché sa vyhnúť jazde pod vplyvom alkoholu. Stačí si zavolať taxík, poprosiť o jazdu triezveho kamaráta alebo ísť mestskou dopravou.

 

Neprekračujte rýchlosť

 

Podľa tejto štúdie sa zvyšuje riziko nehody o 3% pri každom zrýchlení v rýchlosti o 1km/h. Samozrejme, ide len o priemer a vstupuje do toho mnoho iných faktorov. Avšak platí, že pri vysokých rýchlostiach sa riziko zvyšuje exponenciálne.

Ak chcete zážitok z rýchlej jazdy, prenajmite si športové auto a choďte napríklad na Slovakia ring.  Ale neriskujte v mestách ani na diaľnici.

A ak máte večný problém, že niekam prichádzate neskoro, existuje ľahké riešenie. Stačí vyraziť skôr.

 

Vyhnite sa všetkému, čo by vás počas riadenia auta rozptyľovalo

 

Najmä volaniu a písaniu v mobile. Nielenže je to nebezpečné, ale aj protizákonné. Ak si myslíte, že to nič nie je a často vidíte za volantom ľudí, ktorý držia v rukách mobil, to ešte neznamená, že ich chybu musíte robiť aj vy.

Vaše oči sa môžu sústrediť len na jednu vec, Nedokážu sledovať  obrazovku telefónu a ešte aj dianie na ceste. Stačí chvíľka nepozornosti a stane sa nehoda.

Ale nie sú to len telefóny, ktoré rozptyľujú. Vyhnite sa aj hádkam v aute, ak niekam cestujete. Vyjasnite si všetko ešte pred odchodom.

Počas riadenia auta vaše oči a myseľ patria na cestu, ruky na volant. Nikam inam.