Autom na lyžovačku: ako sa pripraviť?

Chystáte sa s vašim novým automobilom Opel Astra či robustnejším Opel Crossland na lyžovačku do hôr? Okrem zimných pneumatík, ktoré sú pri jazde približne od novembra do marca alfou a omegou, by určite vo vašom aute nemali chýbať snežné reťaze i škrabka a metla na sneh. Takisto si pravidelne kontrolujte, či máte v ostrekovačoch dostatok kvapaliny.

Čo mať v / na aute?

Snežné reťaze

Ak vaše cesty vedú do vysoko položeného horského strediska, bez reťazí sa tam väčšinou nedostanete. Majte ich teda pripravené v kufri auta, aby ste neostali niekde len tak visieť. Bez lyžovačky. Využiť môžete klasické snežné reťaze alebo pohodlné textilné snehové reťaze. Druhé spomenuté sa dajú ľahko zložiť, čiže sú skladnejšie.

Strešný nosič

Niektorí vodiči prevážajú lyžiarsku výstroj vo vnútri svojho vozidla. Komfortnejšie a bezpečnejšie je však uložiť ich do špeciálneho strešného nosiča, na to určeného. Vďaka nemu sa aj z vášho mestského automobilu Opel Corsa či Opel Grandland stane vozidlo, čo pohodlne prevezie všetko, čo potrebujete na svah.

Vybrať si môžete dlhý box na lyže a palice alebo širší a väčší, do ktorého sa zmestia tiež prilby a lyžiarky. Na strechu auta ho uchytíte buď pomocou skrutiek alebo rýchloupínacieho systému. K boxu nezabudnite kúpiť nosič, najlepšie presne k vášmu modelu auta. Oba sa dajú i požičať.

Čo si na aute skontrolovať?

Akumulátor

Máte akumulátor starší ako štyri roky? Potom určite pred dlhšou zimnou cestou absolvujte záťažový test. Pretože práve v zime vie vodičov potrápiť už samotné naštartovanie vozidla. V servise by vám test mali urobiť na počkanie.

Brzdy

Pokiaľ nechcete tŕpnuť od strachu pri zdolávaní prudkých serpentín za pískania bŕzd, určite si ich pred cestou na lyžovačku tiež skontrolujte.

Pri väčšine typov automobilov dnes už stačí sledovať indikátor opotrebenia brzdového obloženia na paneli prístrojov, u ostatných by ste mali spozornieť, ak sa rozsvieti kontrolka kontrolka poklesu brzdovej kvapaliny.

Keď máte túto základnú výbavu zabezpečenú a auto skontrolované, hor sa na lyžovačku do hôr za oddychom. Bezpečne a bez starostí. S pocitom, že cesta tam i naspäť bude bezproblémová.