Ako správne svietiť v premávke?

V tomto článku si teda detailnejšie preberieme jednotlivé druhy svietenia a odpovieme na otázku, ako správne svietiť v premávke.

Druhy svietenia 

Denné prevádzkové svetlo (DRL) 

Dennými prevádzkovými svetlami môžete svietiť namiesto stretávacích svietidiel za dostatočnej viditeľnosti, napríklad pri povinnom dennom svietení. Pridanou hodnotou vozidla Opel Astra sú výkonné ale zároveň úsporné LED svetlomety, vďaka ktorým aj počas akéhokoľvek druhu svietenia produkujete menej emisii CO2.

Na slovenských cestách sa často stretávame s chybou, že vodiči si aj počas zníženej viditeľnosti nechávajú spustené iba denné svietenie. Pri dennom svietení nesvietia žiadne svetlá, čo výrazne znižuje viditeľnosť vozidla v premávke. Tým vodiči ohrozujú nielen seba ale aj všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky. Za nesprávne používanie svetiel vám môžu policajti udeliť blokovú pokutu vo výške do 50€.

Kedy je viditeľnosť znížená podľa zákona? 

Podľa zákona rozumieme pod zníženou viditeľnosťou takú viditeľnosť, keď sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, ani keď nevidia predmety na ceste, najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, hustého dažďa a v tuneli. Stále by ste však mali mať na mysli, že viditeľnosť sa môže zhoršiť v akomkoľvek ročnom období. Vtedy je vašou povinnosťou svietiť stretávacími, prípadne hmlovými svetlami. 

Vďaka adaptívnym adaptívnym a LED svetlometom je vaša jazda v zníženej viditeľnosti (napríklad v noci) s Opel Crossland bezpečnejšia a pohodlnejšia. Nemusíte sa báť, že neuvidíte iné vozidlá, alebo že niekto iný neuvidí vás.

Stretávacie svetlá

Narozdiel od denného prevádzkového svetla, pri stretávacích svetlách je auto osvetlené aj vpredu, aj vzadu. Nemali by ste zabúdať na zapínanie stretávacích svetiel najmä večer, keď je výrazne znížená viditeľnosť.  

Dbajte na ich správne nastavenie. Ak vám svietia príliš vysoko, môžete ostatných vodičov oslniť podobne, ako diaľkovými svetlami. Vozidlo Opel Crossland automaticky prepína diaľkové svetlá na stretávacie, aby ste neoslňovali ostatných vodičov.

Hmlové svetlá

Predné hmlové svetlomety a zadné hmlové svietidlá môžete používať len ak prší, sneží, alebo je vonku hmla. V iných prípadoch tieto svetlá nepoužívajte, mohlo by sa stať, že svetlom nechcene oslníte ostatných vodičov. 

Problém s oslňovaním riešia automatické adaptívne svetlomety, ktoré nájdete na vozidle Opel Astra. Poskytujú skvelú viditeľnosť bez už spomínaného oslňovania a automatické nastavovanie. 

Diaľkové svetlá 

Diaľkovými svetlami si môžete dopomôcť k lepšej viditeľnosti len v prípade, ak nie je vozovka dostatočne osvetlená. Vždy však dávajte pozor, či sa pred vami náhodou nenachádza iné vozidlo, vtedy diaľkové svetlá nespúšťajte.

Kontrolu vozovky zvládne Opel Grandland ochotne za vás, jeho diaľkové svetlá automaticky rozpoznávajú ostatné vozidlá a samé sa stlmia. Parkovacie svetlá

Parkovacie svetlá určite nepoužívajte ako náhradu za iný druh osvetlenia. Slúžia výlučne na jednu jedinú vec, ktorú napovedá ich samotný názov.

Ako vodič ste povinní svoje vozidlo osvetliť parkovacími svetlami napríklad keď stojíte ako prekážka vedľa cesty. V takejto situácii nepoužívajte stretávacie svetlá a určite nestojte vedľa cesty neosvetlení.