Ako servisovať elektromobil.

Nie je to tak dávno, kedy medzi najobľúbenejšie autá patrili mestské SUV a  crossovery ako Opel CrosslandNeskôr vstúpili na automobilový trh hybridné autá. Hybridy majú zabudované dva druhy motora, jeden spaľovací a jeden elektrický, ako napríklad Opel Grandland X HYBRID. 

Po príchode “čistokrvných” elektromobilov len málokto predpokladal taký obrovský záujem v priebehu niekoľkých rokov.  Stretnúť dnes na ceste elektromobil nie je už nič výnimočné. Práve naopak. Na cestách je ich čoraz viac a ich popularita stále rastie.  Sú moderné, ekologické a aj ich nákupná cena sa postupne vyrovnáva modelom so spaľovacím motorom.  Ako však tieto autá servisovať? Zabudnite na sviečky, filtre aj motorový olej. Servis elektromobilu je oveľa jednoduchší. 

Prečo sú elektromobily menej náročné na servis?

Ak ste už niekedy videli spaľovací motor, hoci aj malý benzínový na Opel Astra, určite si viete predstaviť tú spleť hadičiek, káblov, veľkých aj malých komponentov. Oproti tomu je elektrický motor oveľa jednoduchší. Neznamená to, že ho dokážete opraviť doma. Obsahuje však oveľa menej pohyblivých súčiastok, ktoré by sa mohli časom opotrebovať alebo pokaziť. 

Pri elektromobile môžete zabudnúť na pravidelné servisné prehliadky, pri ktorých sa museli vymeniť všetky spotrebované a opotrebované komponenty. Motorový olej, sviečky a rôzne druhy filtrov. Elektrické autá ich ani neobsahujú. 

Vďaka systému rekuperácie sa nespotrebovaná energia, ktorá vzniká pri brzdení, spätne ukladá do batérie. Zvyšuje sa tak celkový dojazd vozidla a brzdy sú menej namáhané. To znamená dlhšiu životnosť bŕzd a menej časté výmeny brzdovej kvapaliny, doštičiek a kotúčov. 

Elektromobily sú teda oveľa efektívnejšie v porovnaní s autami so spaľovacími motormi. Elektrický motor je navyše oproti spaľovaciemu vystavený nižšiemu tlaku, treniu aj teplotám počas jazdy. Motor sa menej opotrebúva, čo znamená jeho dlhšiu životnosť a menšiu poruchovosť. 

Pravidelnú údržbu vyžadujú najmä elektrické súčiastky

Servis elektrického auta by mal prebiehať na pravidelnej báze, kedy sa preventívne kontrolujú všetky dôležité elektrické súčiastky od baterky až po rozvody.  Elektromotoru dokáže veľmi uškodiť vlhkosť, ktorá môže spôsobiť až nefunkčnosť vozidla, preto je v záujme každého majiteľa pravidelne dodržiavať všetky servisné intervaly.  Okrem toho by sa v rámci domácej údržby mala pravidelne kontrolovať batéria. 

Mimo tejto kontroly vám v servise skontrolujú brzdový systém a každé štyri roky vymenia chladiacu kvapalinu.  V rámci sezónnej výmeny pneumatík je dobré nechať si skontrolovať a nastaviť geometriu kolies. 

Ak budete dbať na pravidelný servis a údržbu, sú toto jediné servisné úkony, ktoré bude elektromobil vyžadovať počas dlhých rokov jazdenia.