Ako sa postarať o auto pred príchodom prvých mrazov?

S príchodom  jesene sa treba pomaly začať zaoberať tým, ako svoje auto pripraviť na chladnejšie počasie. V tomto období sú celkovo namáhanejšie a náchylnejšie na poškodenie. Takisto je vhodné zmeniť štýl jazdy. A nezáleží na tom, aké nové je vaše auto. Prispôsobiť ročnému obdobiu sa bude musieť i nedávno kúpený Opel Astra či Opel Crossland.

 

Prispôsobte štýl jazdy

Každý vodič by mal prispôsobiť svoj štýl jazdy aktuálnym podmienkam. Predvídajte na klzkej vozovke počítajte s dlhšou brzdnou dráhou, vyskúšajte si správanie auta v jednotlivých situáciách… 

Zimné pneumatiky

Na Slovensku je na základe zákona používanie zimných pneumatík povinné od 15. novembra do 31. marca. Táto povinnosť je však podmienená aj aktuálnym stavom vozovky. 

Zimná výbava auta

Súčasťou zimnej výbavy auta by mali byť:

  • snehové reťaze
  • náhradné žiarovky do svetiel
  • škrabky na ľad, zmeták, lopata na sneh
  • pomocné štartovacie káble
  • rozmrazovač zámkov

Toto všetko si skontrolujte

Dezén

Pred prezutím auta si nezabudnite skontrolovať hĺbku dezénu na zimných gumách. A to najmä vtedy, ak vám už slúžia nejaký ten rok. Mala by mať tri až štyri milimetre. 

Svetlá

Správne nastavené svetlá výrazne zvyšujú bezpečnosť. A to vašu i ostatných účastníkov cestnej premávky. Dobrá viditeľnosť je v jesenných a zimných mesiacoch na nezaplatenie. Môže vás zachrániť v nečakaných situáciách. Svetlá vám skontrolujú v špecializovaných servisoch za pár minút. 

Kvapaliny

Pred zimnými mesiacmi v aute vymeňte, prípadne doplňte všetky kvapaliny. V prvom rade skontrolujte palivový filter. Najmä pri dieselových motorov sa tak vyhnete závažným komplikáciám. Ďalej nezabudnite na brzdovú a chladiacu kvapalinu (obe meňte každé dva roky), vodu do odstrekovačov (do tej nezabudnite pridať zimnú nemrznúcu zmes).

Autobatéria

Autobatéria dostáva zabrať najmä v nastávajúcom chladnejšom období. Ak je akumulátor už starší, môže pri prvom rannom mraze naznačiť začiatok konca. Pre takéto prípady je tiež dobré mať poruke štartovacie káble.

Ďalšie tipy:

V rámci možností nenechávajte automobil cez noc vonku, ráno môže byť celý premrznutý a stuhnutý.

Skontrolujte a pretrite všet­ky tesnenia dverí handričkou na­močenou v silikónovom oleji / nastriekanou silikónovým sprejom.

Nastriekajte si­likónový sprej do všetkých zámkov.

Skontrolujte podvozok.

Vymeňte textilné koberčeky v aute za gumové rohože (zachytia špina­vú vodu, ľad, sneh).

Predíďte vnútornému zahmlievaniu skiel použitím octového roztoku.

 

Zvažujete kúpu nového kvalitného auta, s ktorým nebudete mať toľko starostí, či je zima alebo leto? Zájdite do predajno-servisných centier MaH a vyberte si zo širokej ponuky vozidiel. Napríklad športový Opel Corsa či dynamický Opel Grandland.