Užitočné rady ako prekonať strach zo šoférovania

Prečo sa niečoho bojíme? Najčastejšie táto reakcia vzniká ako následok:

  • strachu z neznámeho
  • pretože nevieme, čo očakávať
  • alebo nemáme niečo pod kontrolou

Šoférovanie do tohto vzorca presne zapadá. Ľudia začnú panikáriť, lebo je to pre nich niečo nové. Kvôli nedostatku skúseností nevedia, čo môžu na cestách čakať. A keďže neviete ovládať správanie iných šoférov, nemáte všetko úplne pod kontrolou.

Lenže v prvom rade si treba uvedomiť, o aký strach ide. Je to panický alebo preventívny strach?

Preventívny strach zo šoférovania je v poriadku, pretože vám hovorí, aby ste boli ostražitý a venovali svoju plnú pozornosť premávke. Na druhej strane ak je to panický strach, kvôli ktorému máte vodičák niekoľko rokov, ale najazdených len pár kilometrov, niečo nebude v poriadku.

Ak je pre vás šoférovanie niečo hrozné, bojíte sa, že nabúrate nové auto, ktoré nebolo práve najlacnejšie, alebo že ho oškriete pri parkovaní, bojíte sa, že nestihnete zabrzdiť, nebudete si pamätať cestu, porušíte predpisy, niekto iný ich poruší a nestihnete včas zareagovať… máme pre vás dobrú správu. Naučíme vás, ako prekonať strach zo šoférovania.

Strach sa zmenšuje najmä s praxou. Čím viac budete jazdiť, tým ľahšie a prirodzenejšie to pre vás bude. Len pravidelným jazdením nadobudnete postupne pocit, že vám to ide.

Ak sa budete dlho odhodlávať, postupne to bude iba horšie. Ak máte vodičský preukaz a potom rok za volantom nesedíte, veľa zabudnete a to váš strach iba zhorší. Pri pravidelnosti to ide ľahšie. Treba natrénovať jednu trasu a potom pridávať postupne nové.

Začnite s trasami, ktoré dobre poznáte a sú menej frekventované. Tiež so sebou môžete zobrať niekoho skúsenejšieho, kto vás bude navigovať, je ochotný a trpezlivý.

Postupne strach opadne a budete pri tom relaxovať.