6 chýb, ktoré ničia vaše nové auto

Účet za zlozvyky pri šoférovaní sa v autoservise ľahko vyšplhá do pár stoviek euro. Vodiči však často ani netušia, že robia niečo zle. Preto vám predstavujeme 10 chýb, ktorých by ste sa mali rozhodne vyvarovať.

Snáď každý pozná niekoho, komu 10ročné auto šliape ako nové a niekoho, kto za 5 rokov stihol urobiť z nového vozidla vrak. Kým prvý vyššie spomínaný kamarát najskôr predá pekné zachovalé ojazdené auto za veľmi slušnú cenu, druhý kamarát zaplatí stovky eúr za opravy a o predaji sa mu môže akurát tak snívať. Ktorý typ vodiča ste vy?

  1. Parkovanie v kopci bez ručnej brzdy

Ak raz za čas zastavíte s Opel Crossland v kopci bez ručnej brzdy, prevodovka je síce namáhaná, ale zvládne to. Pokiaľ to ale budete robiť pravidelne, auto sa vám jedného dňa rozbehne, čo bude signálom, že prevodovka je úplne zničené.

  1. Dlhé pomalé brzdenie

Veľa vodičov si myslí, že ak brzdu iba ľahko zošliapnu a pozvoľna spomaľujú, správajú sa k Opel Astra šetrne. V skutočnosti je to ale veľká chyba, ktorou si môžete natrvalo odpísať brzdové kotúče.

Vystavujete ich síce o niečo menšiemu tlaku, ale zato oveľa dlhšiu dobu. To spôsobuje obrovské zahriatie, pri ktorom sa kotúč skrúti a po čase prestane fungovať tak ako má. Nebojte sa brzdiť krátko ale zato silno.

  1. Čerpanie nekvalitného paliva

Podozrivo nízka cena paliva predstavuje dobrý dôvod k obozretnosti. Aj keď benzínky riskujú predajom nekvalitných pohonných hmôt vysoké pokuty, je trh s chybným či riedeným benzínom či naftou stále výnosný biznis. Je teda len na vás, či pár ušetrených centov na liter stojí za poškodené vstrekovače a zničené palivové čerpadlo.

  1. Preťažovanie spojky

Učia to už inštruktori v autoškole, napriek tomu sa preťažovanie spojky netýka len nováčikov. Rad vodičov z pohodlia alebo zo zvyku zbytočne držia nohu na spojkovom pedáli v situáciách, kedy to nie je nutné – napríklad pri čakaní na zelenú v križovatke. Takto nešetrným zaobchádzaním však veľmi rýchlo opotrebujete lamelu spojky.

  1. Zlá údržba a odkladanie návštevy servisu

Zaručený spôsob, ako si zničiť auto, je odkladať výmenu opotrebovaných dielov. Ak počujete, že niečo v aute “klepe”, je čas navštíviť technika. Sledujte tiež, či nesvieti niektorá kontrolka. Aj keď auto ide, nemusí byť všetko v poriadku. Problém sa môže prejaviť až po dlhšej dobe. Riešiť následky je vždy náročnejšie ako prevencia.

Neoddeliteľnou súčasťou údržby je aj pravidelná návšteva umývarky. Špina, prach a bahno sa totiž usádzajú v neprístupných miestach, kam sa dostanú len špeciálne kefy. V kombinácii s vlhkom, snehom a soľou si tak u zanedbaného autá koledujete o koróziu. Predĺžiť životnosť svojho vozidla ale môžete aj bez automechanika. Pravidelne obmývané a čistené vášho nového Opel Grandland si udržíte krásny lak aj interiér veľmi dlhú dobu.

  1. Náhle vypnutie motora po veľkej záťaži

Po dlhej a náročnej ceste býva motor rozpálený a ak ho vypnete, dôjde k neprirodzenému rýchlemu ochladeniu. Nechajte ho preto radšej chvíľu bežať naprázdno, aby sa postupne ochladilo turbo a motor.