5 tipov, ako sa prestať báť šoférovať

Ste vodič začiatočník a aj keď už je to nejaký čas odvtedy, ako ste obdržali vodičský preukaz, stále pociťujete pred šoférovaním rešpekt až strach? Naučíme vás, ako ho prekonať. Prezradíme niekoľko tipov, ako sa prestať báť šoférovať. Uvidíte, že je to jednoduchšie než si myslíte. 

 

1. Začnite na menej rušných cestách

Kým naberiete istotu, šoférujte radšej na menej frekventovaných cestách, napríklad mimo obce. Prípadne si vyberte vlastnú zjednodušenú trasu. Istotu v ovládaní vozidla lepšie nadobudnete v pokoji a pohode než v najväčšej premávke plnej stresových situácií. Premyslite si aj čas, kedy vyraziť. Najlepšie neskôr večer, keď už nie je toľko áut na cestách. 

 

2. Zvoľte si fajn spolujazdca

Poznáme to všetci. Ak vedľa vás sedí osoba, ktorá musí všetko negatívne okomentovať, sekíruje a je prehnane nervózna, je po pohodovej jazde. Možnosti sú dve: buď túto osobu niekde vysadíte 🙂 alebo na to budete myslieť vopred a za spolujazdca si zvolíte niekoho trpezlivého, najlepšie skúseného šoféra. Prípadne vezmite so sebou svojho priateľa, ktorý je veselá kopa.  

 

3. Prihláste sa na kondičné jazdy

Ak vám vodičský preukaz ležal mesiace alebo nebodaj aj roky v šuplíku, zrejme potrebujete svoje šoférske zručnosti oprášiť. Na to sa vám zíde profesionál. Objednajte si kondičné jazdy s inštruktorom. Zvoľte si počet hodín podľa potreby až dokým nezískate istotu za volantom a nadobro nezahodíte strach zo šoférovania.

 

4. Myslite vopred na všetko

Stresuje vás preraďovanie rýchlostí? Zabezpečte si auto s automatickou prevodovkou. Má ju napríklad Opel Corsa. Desí vás predstava, že vám auto s manuálnou prevodovkou zhasne na križovatke? Nacvičte si rozbiehanie vopred na prázdnej ceste alebo na parkovisku. Naučíte sa lepšie pracovať so spojkou. Postupne sa táto činnosť stane pre vás rutinou a vy zistíte, že práve precvičovanie je odpoveďou na otázku: ako sa prestať báť šoférovať.

 

5. Vytvorte si v aute pohodovú atmosféru

Uistite sa, že je auto v dobrom stave, všetko funguje tak, ako má. Pred jazdou si nastavte potrebné veci, aby vás počas cesty nerozptyľovali. Zhlboka sa nadýchnite, zapnite si príjemnú hudbu a vyrazte. Postupujte krok za krokom, nevyvíjajte na seba zbytočný nátlak.

 

Hádam nemáte amaxofóbiu…

Vedeli ste, že strach zo šoférovania má aj svoj odborný názov? Amaxofóbia vedie k tomu, že sa človek vyhýba cestovaniu autom. Sprievodným javom býva triaška, zvýšený tep alebo bolesti žalúdka. Príčinou tohto strachu môže byť nepríjemný zážitok, ale aj iracionálna obava z nepoznaného. 

No skúsme spolu veriť, že to nie je váš prípad. Po prečítaní predchádzajúcich tipov ste sa možno strachu zo šoférovania zbavili a budete si vedieť predstaviť aj výber nového auta. Pre nadšencov športových modelov odporúčame napríklad Opel Corsa alebo Opel Grandland. Ak nechcete byť na ceste za defenzívneho, ale naopak, radi by ste vyčnievali, stavte na Opel Astra so zaujímavou krivkou lietajúcej strechy. Vyberte si v predajno-servisnom centre MaH.